Array

Мисија и цел

Во време на брз технолошки развој, глобализација, информатичка револуција и реформи во образовнието, се трудиме, подготвени да го дочекаме, прифаќајќи ги промените и новонастанатите услови како предизвик, борејќи се за својата позиција и афирмација со постигнување на нови применливи знаења, квалитет, иновативност и искористување на сите внатрешни потенцијали на училиштето.

 

СОУ Гимназија „Добри Даскалов“
Ученици од нашето училиште учесници на интеркултурната размена во Троген, Швајцарија PDF Печати Е-пошта
понеделник, 11 декември 2017 22:12

Во рамките на проектот „Имплементација на Конвенцијата за правата на детето во Македонија“ на Коалиција на младински организации СЕГА, подржан од детската фондација Песталоци, во периодот од 17.10.2017 година до 31.10.2017 година, уште еднаш од нашето ученици од нашето училиште учествуваа на интеркултурната размена во детското село Песталоци во Троген, Швајцарија.

На оваа интеркултурна размена од нашето училиште учествуваа осум ученици: Горица Спанџова II 4, Марија Јошева II 4, Сунита Мустафова II1, Селма Бегани II5 , Петар Тодоровски IV5, Стефан Ефтимов III4, Дијана МанчеваIII 2 и Весна Темкова III4, под менторство на професорката по историја Наташа Матакова. Освен нашето училиште од Република Македонија учествуваа и ученици од уште четири училишта од Македонија и тоа од Гостивар, Прилеп, Струга и Дебар. Учениците од нашето училиште го делеа делот за живеење со ученици од Гостивар и Струга.

25317195 10213032583382810 1871241645 o

Повеќе...
 
Клубот на читатели во посета на есенскиот Саем на книгата PDF Печати Е-пошта
Ниво на корисникот: / 2
НајлошоНајдобро 
недела, 05 ноември 2017 14:49

Традиционалниот есенски Саем на книгата во Кавадарци се одржа од 30. X до 4. XI 2017 г. во просториите на Градската библиотеката „Феткин“.

По тој повод челновите на Клубот на читатели при СОУ Гимназија „Добри Даскалов “, под менторство на професорката Катица Манева, го посетија Саемот и ги разгледаа штандовите полни со книги. Љубителите на уметничката литература имаа можност да набават одредени изданија со промотивни цени.

viber image1

Повеќе...
 
Еко - конкурс на тема „Влијанието на човекот врз животната средина“ PDF Печати Е-пошта
сабота, 04 ноември 2017 23:22

Eko-konkurs

Последно освежено на сабота, 04 ноември 2017 23:26
 
Научно-историска екскурзија во Скопје на учениците во II година PDF Печати Е-пошта
вторник, 24 октомври 2017 12:32

Во склоп на наставниот план и програма за работа во наставната 2017/2018 г. учениците од втора год. на ден 20.10.2017 г. беа во посета на Скопје. Посетата ја остварија вкупно 130 ученици од можните 163.

Се посетија Природно научниот музеј, зоолошката градина и Музејот на македонската револуционерна борба.

22833664 1503259919752390 8472528 o

Последно освежено на среда, 25 октомври 2017 21:30
Повеќе...
 
Показна вежба – Како да постапиме во случај на замјотрес или пожар PDF Печати Е-пошта
четврток, 19 октомври 2017 20:37

Согласно Планот за заштита и спасување од природни непогоди и други несреќи во СОУ Гимназија“ Добри Даскалов“ – Кавадарци, заради превенција, рано предупредување и справување со ризици и опасности кои ги загрозуваат нашите ученици, вработени и објекти, на ден 19.10.2017 во училишниот двор, со почеток во 9:30 часот, се одржа показна вежба практично ракување со ПП апарат. Учесници во вежбата беа заедно учениците и наставниците. Од секој клас беше присутен претседателот на училишната заедница, а од наставниците, оние кои немаа настава.

22690029 1143382462458622 2121962999 o

Последно освежено на четврток, 19 октомври 2017 20:40
Повеќе...
 
<< Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај >>

Страница 5 од 99

Креативно катче

Банер

Кажи нешто

Банер

Стани гимназијалец!!!

Банер


Кодекс за однесување на учениците

Банер

Флаер

Банер
Facebook Image

е-списанија

Youtube Channel
Wiki

Wikipedia

Go macedonian english german french italian

Систем за е-учење

Банер

iOERc.mk

Банер

DIGITeachEUrope

Банер

Отворени едукативни ресурси

Огласна табла

Банер

Информации за Државна матура

Банер

Времетраење на часовите

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер