Array

Мисија и цел

Во време на брз технолошки развој, глобализација, информатичка револуција и реформи во образовнието, се трудиме, подготвени да го дочекаме, прифаќајќи ги промените и новонастанатите услови како предизвик, борејќи се за својата позиција и афирмација со постигнување на нови применливи знаења, квалитет, иновативност и искористување на сите внатрешни потенцијали на училиштето.

 

СОУ Гимназија „Добри Даскалов“
ЕНО ден за засадување дрвја PDF Печати Е-пошта
среда, 21 септември 2011 13:53

Група ученици од прва година на 20. 09. 2011 година, во организација на професорките по биологија Елизабета Иговска и Богде Коцева засадија зимзелени дрвја во училишниот двор. Еко акцијата ја овековечија со фотографија и со тоа се вклучија во „ЕНО ден за засадување дрвја“ (ENO Tree Planting Day) што се организира двапати годишно, во месеците мај и септември.

Со ова нашето училиштето за првпат се вклучи во ЕНО програмата, во која учествуваат училишта од целиот свет. Целта на оваа светски ориенитрана програма е да се засадат 100 милиони дрвjа до 2017 година.

Eno_programa_20-9-2011

Последно освежено на среда, 21 септември 2011 14:06
 
Известување за сите поранешни ученици од нашата гимназија PDF Печати Е-пошта
понеделник, 20 февруари 2012 09:10

Почитувани поранешни гимназијалци од СОУ Гимназија „Добри Даскалов“ ,

Ве известуваме дека гимназијата подготвува Монографија - 65 години Гимназија „Добри Даскалов“ Кавадарци, во која покрај останатите податоци се наоѓаат и списоци на сите завршени матуранти од оваа гимназија, со податоци за завршено вишо и високо образование, магистерски и докторски студии (податоци што досега ги имаме добиено).

Ве замолуваме да ги проверите податоците за Вашето завршено образование и доколку за Вас нема или истите се погрешни, да не известите на следнава email адреса: Оваа е-пошта е заштитена од spambots, треба да вклучите JavaScript за да ја видите , во најбрзо време.

Документот можете да го погледнете тука.

Поздрав,

СОУ Гимназија „Добри Даскалов“.

Последно освежено на понеделник, 20 февруари 2012 13:07
 
Успешен почеток PDF Печати Е-пошта
Ниво на корисникот: / 6
НајлошоНајдобро 
среда, 17 август 2011 00:09

За успешен почеток на новата учебна година по одржаниот Наставнички совет беше приреден мал коктел во училишниот двор пред влезот за учениците, каде деновиве беше поставена настрешница за заштита при неповолни временски услови.

Последно освежено на среда, 17 август 2011 08:19
Повеќе...
 
Невенка Ридова - ученик на генерацијата 2007/2011 PDF Печати Е-пошта
Ниво на корисникот: / 1
НајлошоНајдобро 
среда, 17 август 2011 00:02

По иницијатива на директорката на училиштето Невенка Поп-Ангелова, а прифатено од учениците и Наставничкиот колегиум оваа година за првпат беше избран ученик на генерацијата, со тенденција во иднина да стане традиција на училиштето.

Последно освежено на среда, 17 август 2011 08:17
Повеќе...
 
ЛЕКТИРИ за I, II, III и IV година PDF Печати Е-пошта
сабота, 06 август 2011 14:56

books-250x250

 

1

Дела за обработка за прва година:

 

1. „Гилгамеш“ (асирско-вавилонски еп)

2. „Библија“(Стар и Нов завет)

3. Хомер „Илијада“(„Разделбата на Хектор и Андромаха“, „Убиството на Хектор“) „Одисеја“(„Раскажување на Алкиној.За Киклопот“-деветта песна).

Последно освежено на сабота, 06 август 2011 23:28
Повеќе...
 
<< Почеток < Пред 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 Следно > Крај >>

Страница 92 од 110

Креативно катче

Банер

Кажи нешто

Банер

Стани гимназијалец!!!

Банер


Кодекс за однесување на учениците

Банер

Флаер

Банер
Facebook Image

е-списанија

Youtube Channel
Wiki

Wikipedia

Go macedonian english german french italian

Систем за е-учење

Банер

iOERc.mk

Банер

DIGITeachEUrope

Банер

Отворени едукативни ресурси

Огласна табла

Банер

Информации за Државна матура

Банер

Времетраење на часовите

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер