Клубот на читатели во посета на есенскиот Саем на книгата PDF Печати Е-пошта
недела, 05 ноември 2017 14:49

Традиционалниот есенски Саем на книгата во Кавадарци се одржа од 30. X до 4. XI 2017 г. во просториите на Градската библиотеката „Феткин“.

По тој повод челновите на Клубот на читатели при СОУ Гимназија „Добри Даскалов “, под менторство на професорката Катица Манева, го посетија Саемот и ги разгледаа штандовите полни со книги. Љубителите на уметничката литература имаа можност да набават одредени изданија со промотивни цени.

viber image1

viber image2

Членовите на Клубот на читатели одржааа состанок во просториите на Градската библиотека, при што учениците разговараа за прочитани дела, си препорачаа одредени автори и сл. Саемот на книгата секоја годинаа се одржува по повод месецот на книгата во рамките на Кавадаречката културна есен.

Текстот го напиша: Ружди Кесаси, ученик во III-5

viber image3