Mission und Zweck

Wissen ist eines der wenigen Dinge, die man grenzenlos geben und empfangen kann. Die Mission von allen Lehrern ist selbstlos Ihr Wissen zu allen Schülern, die es übernehmen und annehmen möchten, zu teilen. Unser Ziel ist es, Schüler zu motivieren, wie sie mit kreativen Methoden und Techniken, die wie kontinuierlich verbessern und mit den neuesten Werkzeugen der Informationstechnologie, die wir ständig erneuern, lernen zu können. Die Kenntnisse, die wir erstellen, präsentieren und realisieren wir bei allen unseren Schülern.

Предавање и учество на првиот македонски Moodle Moot PDF Drucken E-Mail
Freitag, den 08. Juni 2018 um 12:02 Uhr

Осмиот регионален (западнобалкански) и прв македонски Moodle Moot се одржа на 1 и 2 јуни 2018 година во Бизнис Академија Смилевски во Битола.

Нашето училиште активно го користи системот за е-учење Мудл уште од 2010 година и затоа имаше чест да учествува на овој настан.

Организатор на првиот македонски Moodle Moot е Здружението МУДЛ Македонија (http://moodle.mk) каде што еден од основачите е м-р Зоран Милевски, проф. по информатика. На конференцијата тој имаше свое предавање на тема: Искуство во користење на е-учење Moodle во образовниот процес и можност за менаџирање со едукативни аналитики.

0012 30

0021 3

На 01.06.2018 година се одржа работилница за МУДЛ. Во неа учесниците имаа можност да се запознаат со платформата и нејзините можностите за користење во наставата. Експерти од електронското учење со платформата МУДЛ ги запознаа присутните за нејзината примена преку поставување на курсеви, преставување на активностите и ресурсите, како и примена на МУДЛ во сите видови на образование преку темите МУДЛ како организациона алатка во образованието на ниво на Универзитет, Факултет, во средно и основно образование, како и примена во неформалното образование и приватните училишта за странски јазици, информатика и математика.

34303050 887451564772279 6927855099683274752 o

Photo 6-1-18 13 17 13

Конференцијата ги вклучи еминентните стручњаци од регионот, кои со своето учество споделија искуства во користењето и надополнувањето на оваа популарна платформа за електронско учење.

Ова е прва конференција посветена на електронското учење (првенствено со платформата МУДЛ), која се одржа во Македонија, на истата учествуваа голем број на учесници, пред се од Македонија, но и имаше голем одзив и на МУДЛ корисници од Србија, Хрватска и околните земји. Освен предавачите на повик од Германија, Австрија и Америка, се реализираа и голем број на излагања, кои ги предложија учесниците, а пред се во секцијата „Примери од добрата пракса“, во која и понатаму ќе се разменуваат искуства во работата со различните верзии на платформата, интернесните додатоци и сл.

За времетраењето на конференцијата беше направена и демонстрација за 3Д печатење од страна на ученици, како што беше и 3Д испечатен и беџот за конфренцијата moodle.mk

34274600 887453198105449 8896076893036478464 o

Photo 6-1-18 12 24 19  Photo 6-1-18 13 50 14