Mission et objectifs

En ce temps d’un developpement technologique très rapide,la globalisation,la révolution numérique et les reformes dans l’enseignement que nous acceptons d’esprit ouvert comme un challenge, nous essayons de tenir le pas et d’être un etablissement très impliqué dans l’accompagnement des élèves vers l’acquisition de savoirs,de connaissances et de compétences solides. Pour atteindre ces objectifs et accomplir notre mission nous utilisons tous les resources et potentiels de nos enseignants et tout cadre travillant dans notre établissement en employant des méthodes innovantes proches de la nouvelle génération.

Предавање и учество на првиот македонски Moodle Moot PDF Imprimer Envoyer
Vendredi, 08 Juin 2018 12:02

Осмиот регионален (западнобалкански) и прв македонски Moodle Moot се одржа на 1 и 2 јуни 2018 година во Бизнис Академија Смилевски во Битола.

Нашето училиште активно го користи системот за е-учење Мудл уште од 2010 година и затоа имаше чест да учествува на овој настан.

Организатор на првиот македонски Moodle Moot е Здружението МУДЛ Македонија (http://moodle.mk) каде што еден од основачите е м-р Зоран Милевски, проф. по информатика. На конференцијата тој имаше свое предавање на тема: Искуство во користење на е-учење Moodle во образовниот процес и можност за менаџирање со едукативни аналитики.

0012 30

0021 3

На 01.06.2018 година се одржа работилница за МУДЛ. Во неа учесниците имаа можност да се запознаат со платформата и нејзините можностите за користење во наставата. Експерти од електронското учење со платформата МУДЛ ги запознаа присутните за нејзината примена преку поставување на курсеви, преставување на активностите и ресурсите, како и примена на МУДЛ во сите видови на образование преку темите МУДЛ како организациона алатка во образованието на ниво на Универзитет, Факултет, во средно и основно образование, како и примена во неформалното образование и приватните училишта за странски јазици, информатика и математика.

34303050 887451564772279 6927855099683274752 o

Photo 6-1-18 13 17 13

Конференцијата ги вклучи еминентните стручњаци од регионот, кои со своето учество споделија искуства во користењето и надополнувањето на оваа популарна платформа за електронско учење.

Ова е прва конференција посветена на електронското учење (првенствено со платформата МУДЛ), која се одржа во Македонија, на истата учествуваа голем број на учесници, пред се од Македонија, но и имаше голем одзив и на МУДЛ корисници од Србија, Хрватска и околните земји. Освен предавачите на повик од Германија, Австрија и Америка, се реализираа и голем број на излагања, кои ги предложија учесниците, а пред се во секцијата „Примери од добрата пракса“, во која и понатаму ќе се разменуваат искуства во работата со различните верзии на платформата, интернесните додатоци и сл.

За времетраењето на конференцијата беше направена и демонстрација за 3Д печатење од страна на ученици, како што беше и 3Д испечатен и беџот за конфренцијата moodle.mk

34274600 887453198105449 8896076893036478464 o

Photo 6-1-18 12 24 19  Photo 6-1-18 13 50 14

E-apprentissage