Едукативен камп на тема „Трговија со луѓе“

Објавено на: 05.10.2011

Во периодот од 10 до 17 јули 2011 година, во Србија се одржа камп на темата „Трговија со луѓе“ каде што учествуваа ученичките- волонтери: Моника Петковска III-2, Велика Темова III-4 и Зорица Ташева II-1.

Кампот се одржа во детското одморалиште Чардак, близу Ковин. Едукативните содржини се реализираа и креираа преку квалитетни работилници и предавања коишто им овозможија на учесниците да стекнат знаења и искуства на оваа тема. Најуспешните работилници беа реализирани преку игри за размислување, со цел да се сфати понижувачката и трагична состојбата на жртвите, фатени во канџите на трговците со луѓе.

Edukativen_kapm_Trgovija_so_luge

Гости на кампот беа две млади дами, вработени во организацијата „АТИНА“ којашто им помага на жените кои се жртви во трговијата со луѓе, и им нуди целосна заштита и поддршка. Исто така, оттаму им се нуди сигурен дом, здравствена заштита и психолошка помош. Со својата несебичност и храброст, тие споделиле многу тешки животни страдања и стекнале богато искуство кое го пренесуваат, за да му се застане на патот на ова зло.

Ученичките-волонтерки се здобија со уверенија дека присуствувале на кампот. Додека стекнатото знаење и искуство ќе им послужи да им го пренесат на младите ученици од Кавадарци, преку работилници кои ќе се организираат низ основните, средните училишта и во просториите на Црвениот крст од Кавадарци.