Март – месец на франкофонијата

Објавено на: 26.03.2015

Во рамките на активностите за одбележување на месецот на Франкофонијата во организација на Францускиот институт во Скопје на 21.03.2015 година (сабота) се одржа ревијалната трка Трчај за Франкофонијата (Cours pour la Francophonie).

Трката во должина од 4 километри започна од Паркот на Франкофонијата (Градски парк-Скопје), продолжи по кејот на Вардар и заврши пред Трговскиот центар Сити Мол.

DSCN2055

Ученици, професори по француски и спорт од училиштата од земјава,студенти и пријатели на франкофонијата од 7 до 77 години беа дел од овој прекрасен настан под покровителство на Нејзината Екселенција Г-ѓа Лоранс Оер, амбасадор на Франција во Република Македонија.

Нашето училиште го претставија ученичките Радица Јованова и Живкица Соколова од III 1 и се разбира професорката по француски јазик Светлана Несторова-Мицев. По успешната трка учесниците поминаа прекрасни моменти на дружење со музика и освежителни пијалаци пред трговскиот центар.

DSCN2058

DSCN2046