Новини во Гимназијата

Објавено на: 24.03.2011

Софистицираниот и нов изглед на делови од внатрешниот простор на Гимназијата е резултат на неодамнешната реконструкција. Всушност, со ребалансот на буџетот на локалната самоуправа, за Гимназијата беа одобрени средства кои со предлог финансовиот план за 2009/2010 г. се наменија за реновирање на административниот дел.

Renoviranje_1 Renoviranje_2

Овие средства помогнаа да се направат бројни промени коишто секако позитивно ќе влијаат за подобрување на условите за работа на вработените во гимназијата. Најпрвин, се заменија старите прозорци и врати и се направи реконструкција на главниот влез. Холот на училиштето е реновиран и проширен, и треба да се заокружи со одредени детали. Тука се можни и предлози од учениците, со цел и тие директно да се вклучат во осмислување на нивниот училишен простор (доуредување со слики, цртежи, лични ученички творби и сл.). Променети се прозорците и подот во наставничката канцеларија, канцеларијата на директорот, канцеларијата на секратарот и во чајната кујна за наставниците. Од голема важност е и новиот, посебен дел за архивирање на документите од трајна вредност, како и новата издвоена просторија за прием на родители.

Renoviranje_3 Renoviranje_4

Исто така и делот од покривот кој при посилни дождови создаваше проблеми и претекуваше во канцелариите во административниот дел, успешно е поправен. Целиот стар мебел во наставничката канцеларија, канцеларијата на директорот и во чајната кујна е оплеменет со дополнување на нови елементи (маси, столчиња, работни маси и сл.) Од добиениот буџет се издвоени средства и за покривање на дел од училишнот двор од страната од која влегуваат учениците и е во план што е можно поскоро да се направи. Останатите средства беа наменети за варосување, новото осветлување и сл.

Renoviranje_7 Renoviranje_5
Со ова нашата гимазија доби еден сосема поинаков, современ и свеж изглед. Во оваа реконструкција партиципираа и учениците кои добија несекојдневна можност да се истакнат со своите творби, уметнички слики и сл. Ваквата промена дозволува поуспешно соработување и учење, како и достоен прием и соработка во еден модерен и европски амбиент.

Renoviranje_6 Renoviranje_8