Посета на претставници од Светска банка

Објавено на: 16.03.2012

Денес, 15.03.2012 година нашето училиште беше посетено од претставници на Светска банка: Питер Јохансен и Џес Син, претставници на Локална самоуправа-Кавадарци: Александар Панов, Илија Тренчев и Анита Гинова-Каракутова како и претставници на подрачната единица на Светска банка во Скопје: Здравко Стефановски, Иван Ѓошевски, Софија Караѓорѓева и Горан Блажевски.

Svetska_banka_2

Гостите беа пријатно изненадени од несекојдневниот пречек што им го приредија нашите ученици во холот на гимназијата. Со познати рефрени од светската и домашната музичка сцена учениците направија атмосфера достојна за секоја пофалба. Директорката на училиштето Невенка Поп-Ангелова ги поздрави гостите и им се заблагодари од свое име, од име на вработените и учениците на претставниците од Светска банка, за вклучувањето на нашето училиште во проектот ,,Енергетска ефикасност“.Таа ги наброи сите придобивки од реновирањето што беше направено во училиштето меѓу кои се: промената на прозорците во старата зграда и во новиот дел со ПВЦ нови врати, поставената изолација на кровната конструкција во новиот дел, променетите термостатски вентили, променетите постоечки светла во ходникот со штедливи светилки. Директорката Поп-Ангелова на крајот истакна дека е потребно соработката да продолжи и дека училиштето има потреба и од изработка на термофасада, промена на целата кровна конструкција и промена на системот за греење.

Svetska_banka_3

По говорот на директорката хорот исполни уште две композиции со кои ги измамија насмевките на лицата кај сите присутни, а посебно кај претставниците од Светска банка кои не го криеја своето воодушевување. Градоначалникот Александар Панов ги пофали учениците и им се заблагодри за несекојдневниот пречек и им порача секогаш да бидат насмеани во животот и да го ценат и чуваат тоа што е направено и изградено.
Господинот Питер Јохансен им се заблагодaри на учениците за убавиот пречек и покрај другото рече дека иако не зборува добро македонски за се да разбере, песните кажале многу.Очигледна беше неговата воодушевеност од несекојдневниот пречек.
Потоа гостите и директорката ги разгледаа реновираните делови во училиштето  со надеж дека ќе се добијат и други средства за останатите потреби на училиштето. Со тоа заврши и посетата и средбата со претставниците на Светска банка.
Svetska_banka_1
Повеќе фотографии во Галерија или директно тука
Видео материјал тука