Упатство за родителите како да ги користат услугите на Е-Дневник

Објавено на: 19.03.2013

Во оваа учебна 2012/2013 година сите оние родители кои што имаат доставено email адреси и мобилни телефони се внесени во апликацијата Е-Дневник.

Оваа апликација им овозможува на сите родители електронски да го следат успехот на нивното дете, бројот на изостаноци (оправдани и неоправдани) и сл.

Во ова упатство е дадена насока за родителите како да ги користат услугите на Е-Дневник:

1. Како да се најавам на Е-Дневникот за првпат?

– Доставете му email на класниот раководител
– Класниот раководител ќе ја креира Вашата корисничка сметка
– Проверете го Вашиот email, испратен ви е email со вештачки генерирана лозинка.
– Најавете се на Е-Дневникот со Вашиот email како корисничко име и лозинката која ја добивте.

{qtube vid:=r2MDqWXl9-Y}

2. Кои податоци за моето дете се достапни во Е-Дневникот?

{qtube vid:=Ak-sa-DatiQ}

3. Како да ја активирам услугата СМС известување Е-Дневник?

– Оваа опција е активна само на родителите кои веќе се имаат најавено на Е-Дневник. Доколку сеуште немате корисничко име и лозинка, побарајте од класниот роководител на вашето дете

{qtube vid:=PcSe62nnGzE}