Регионаен натпревар по француски јазик Олимпијад 2016

Објавено на: 25.04.2016

На 25.04.2016 во просториите на нашата гимназија се одржа традиционалниот натпревар по француски јазик Олимпијади 2016 на ниво на регионот Кавадарци,Неготино. Натпреварот се организира во три категории. Ученици  од 9-то одделение од основно училиште,ученици од трета година класична гимназија и двојазични паралелки.Во категорија основно учествуваа учениците од ООУ “Гоце Делчев” и ООУ “Страшо Пинџур”од Неготино, ученици од двојазичната паралелка од СОУ Гимназија” Кирил и Методи”од Неготино како и ученичката Драгана Крстевска од трета 5 од нашата гимназијa.

На Драгана и  посакуваме постигнување на добри резултати на државниот натпревар што ќесе одржи на 14 мај 2016 во просториите на Филолошкиот факултет во Скопје.

Регионален координатор, С.Несторова-Мицев