Учество на велигденска прослава

Објавено на: 17.04.2012

Во чест на Велигденските празници, учениците од гимназијата земаа активно учество во уметничката програма на градскиот плоштад организирана од страна на Домот на културата „Иван Мазов-Климе“ Кавадарци.

Учениците од нашето училиште изработија уметнички декорации на велигденски јајца, а процесот на изработка можеше да го види секој од присутните граѓани, како и останатите учесници на манифестацијата.

Ментори на учениците беа професорите по ликовна уметност Ванчо Кеков и Горан Боев.

На оваа активност учествуваа следните ученици: Ѓорѓиева Марија од I-1 клас, Атанасова Билјана од I-3 клас, Балова Зорица од I-3 клас, Крстева Верица од I-3 клас, Гркова Ирена од I-3 клас, Милкова Лилјана од I-3 клас, Боцева Цветанка од I-3 клас, Трајкова Стефанија од I-3 клас, Петрова Петранка од I-3 клас, Мишева Надица од I-3 клас, Манева Викторија од I-4 клас, Кадрова Роска од I-4 клас, Митрева Надица од I-4 клас, Црљеница Цветанка од I-4 клас, Лазова Виолета од I-4 клас, Ристевска Ивана од I-4 клас, Гешовска Емилија од I-4 клас, Виденовиќ Антонио од I-4 клас, Златевска Ивана од I-4 клас, Гелова Даниела од I-4 клас, Стевиќ Тамара од I-5 клас, Бошева Елица од I-5 клас, Пановска Смилјанка од I-5 клас, Стојановска Станка од I-5 клас, Филипов Никола од I-5 клас, Тасев Мартин од I-5 клас, Поп-Ицов Васко од I-5 клас, Волчева Ивана од I-5 клас, Коцевска Марија од I-7 клас и Керова Македонка од I-7 клас.