Ученици од нашата гимназија во посета на Угљевик

Објавено на: 08.05.2012

На покана од директорката на средното училиште „Михаило Петровик-Алас“, г-ѓа Драгана Томиќ,ученици од нашата гимназија го посетија Угљевик и заеднички го одбележаа Денот на училиштето 6-ти мај.

По десетчасовно патување на 4-ти мај, во претпладневните часови пристигнавме во Угљевик и по средбата со директорката,вработенитaе во училиштето,претставници од Локалната самоуправа на Угљевик,директорот на Домот на културата се упативме да го проследиме отварањето на изложбата и културно-уметничката програма.

Uglevik_1

Бевме пријатно изненадени од интерпретацијата на „Македонско девојче“ и драматизацијата „Стојан и Лилјана“а потоа следуваше попздравен говор,а од наша страна, искрени честитки со желби за понатамошна успешна соработка.

Uglevik_2Следниот ден беше резервиран за спортски активности во кои зедоа учество ученици од нашата гимназија и тоа во мал фудбал,кошарка,одбојка и пинг-понг.

Како одлични домаќини се покажаа и со беспрекорната организација во разгледувањето на културно-историските знаменитости во околината посетувајќи го манастирот Тавна кој датира од XIII век,Етно селото Станишиќ и Тршиќ-родното село на Вук Караџиќ.

Uglevik_3

Посебно ке им остане во секавање на учениците планинарењето по тесната патека која води до конакот Милица кaде беше организирана вечера на врвот на планината.

Uglevik_4

Ентериерот во етно стил, под отворено небо со неповторливата глетка на недопрената природа,традиционалната храна се нешто што не може да се опише,треба само да се доживее.

Uglevik_5   Uglevik_6

Учениците воодушевени од гостопримството и импресионирани од околните посети,следниот ден се разделија од своите домаќини-ученици од Углевик со желби за што побрзо видување и продолжување на другарството и добрата забава.

Uglevik_7

Им се заблагодаривме на сите за топлото добредојде,срдечниот прием,на незаборавните моменти и ги поканивме да бидат наши гости за достојно да им го претставиме нашето училиште,градот Кавадарци,Тиквешкиот регион и нашата земја воопшто.

Uglevik_8   Uglevik_9