Пехарите во рацете на најдобрите

Објавено на: 08.06.2012

На 06.06.2012 год.(среда),на спортските терени во Гимназијата “Добри Даскалов” се одиграа завршните натпревари во кошарка и фудбал од лигата на класните првенства.

Klasno_prvenstvo_2012_1 Натпреварите беа проследени од голем број ученици кои до крајот ги бодреа екипите со спортско навивање.Спортскиот дух, пожртвуваноста и желбата за победа кај учениците беа присутни во сите натпревари.

Klasno_prvenstvo_2012_2

За прво место во кошарка се бореа учениците од I-2 и III-4 клас.Победата ја однесоа учениците од III-4,кои го подигнаа победничкиот пехар во име на целиот клас,а радоста во нивните срца можеа да ја почувствуваат сите присутни.

Klasno_prvenstvo_2012_3

Во натпреварот во фудбал ситуацијата беше подраматична.Со идентични сили учениците до крајот на натпреварот ги држеа во неизвесност љубителите на овој спорт.Спортската среќа беше на страната на учениците од III-5 кои на пенали успеаја да ја совладаат екипата на III-1 клас.

Klasno_prvenstvo_2012_4

Спортските поздрави на најдобрите го одбележаа крајот на класното првенство за оваа учебна година.Директорката на училиштето,г-ѓа Невенка Поп-Ангелова, заедно со професорите од активот по Спорт и спортски активности ги доделија пехарите во рацете на најдобрите.

Klasno_prvenstvo_2012_5

Овој настан беше искористен да се прогласат победниците од турнирот во шах и да им се доделат наградите.Првото место го освои ученикот Душко Клинчаров,второто место му припадна на Веле Темелков, а третото на Никола Ѓорѓиев.

Klasno_prvenstvo_2012_6

Во завршниот говор Директорката го поздрави натпреварувачкиот дух на учениците и им посака да продолжат да нижат успеси и резултати на спортските терени и во годините што доаѓаат.

Klasno_prvenstvo_2012_7