Дологодишната соработка на размена на ученици со Гимназијата „Курт Николин“ од Финспанг, Шведска продолжува и оваа година

Објавено на: 16.10.2024

И оваа учебна година продолжува долгогодишната меѓународна успешна соработка на Гимназијата „Добри Даскалов“ Кавадарци со Гимназијата „Курт Николин“ од Финспанг, Шведска. Имено, во периодот од 7. октомври до 14. октомври 2024 година единаесет ученици од нашата гимназија заедно со двајца професори беа во посета на гимназијата „Курт Николин“ од Шведска, заедно со ученици од други три средни училишта.

Нашата соработка продолжува и понатаму. Учениците од гимназијата „Курт Николин“ во месец декември 2024 год., ќе реализираат посета на нашиот град и нашата гимназија и ќе продолжат да реализираат нови проекти.