Избран Дете Правобранител и негови заменици

Објавено на: 19.10.2015

Од 2011 година согласно со проектот „Модел-Дете правобранител“ кој е дел од поширокиот проект „Имплементација на Конвенцијата за правата на детето во Македонија“ на Коалиција на младински организации СЕГА, подржан од детската фондација Песталоци во нашето училиште постои Дете-правобранител кој ги застапува детските права.

042

Дете Правобранител претставува ученик кој ќе се грижи за заштита и почитување на правата на децата во училиштето, кој ќе има обврска да ги промовира правата на детето, да препознава повреда на детските права во рамките на училиштето и да ги пријави сите случаи на повреда на детските права до надлежните органи во/вон училиштето (Училишен кадар и Народен правобранител).

Работните обврски на Детето Правобранител и неговите заменици се: учество на обуки за содржина на Конвенција на правата на детето и нејзина примена во рамките на училиштето, учество на обука за улога и обврски на Дете Правобранител, промовирање на правата на детето во училиштето преку едукативни работичници, прибирање на претставки-поплаки на учениците, прибирање на податоци за ситуации со прекршување на детските права во училиштето.

036

По пат на интервју, на 09.10.2015 година (петок) според претходно подготвени критериуми, комисијата составена од 6 члена за Дете правобранител го избра ученикот Борис Станоев од III 3, а за заменици на Детето Правобранител ги избра учениците Јасна Манева III 3, Катерина Стојановска III4 и Ѓорѓи Ристов I5. Учениците за вршење на функцијата Дете Правобранител и заменици на Детето Правобранител ќе имаат мандат од две години.