Завршна манифестација на Проектот на УСАИД за меѓуетничка интеграција во образованието

Објавено на: 31.10.2014

На 29.10.2014 година во Домот на културата ”Иван Мазов- Климе” се одржа завршната манифестација од проектот на УСАИД за меѓуетничка интеграција во образованието.

На почетокот присутните ги поздрави директорката на гимназијата Невенка Поп- Ангелова и градоначалникот Александар Панов, а за методологијата и текот на проектот зборуваа Џевахире Пруси Зајази, представник од УСАИД и Кочо Кочов и Јасминка Ризова, училишни координатори на проектот. По дванаесетте креативни и дваесетте уметнички работилници, заедно со актерите Горан Илиќ и Кети Дончевска- Илиќ, учениците подготвија театарска представа “Шекспир пред врата”која ја воодушеви публиката од ученици од гимназијата и останатите средни училишта во градот. Виолета Симјановска, директор на Мултимедија- партнер организација на УСАИД на учениците им додели сертификати, а по малиот коктел следуваше работилница за Форум театар, во кој учениците активно учествуваа во разрешување на конфликти.

DSC 0304

DSC 0302

Со овој настан целосно се заокружи проектот во кој учениците активно работеа и отворено разговараа за сличностите и разликите меѓу културите, но и за предрасудите и стереотипите кои навистина постојат. Секако, наша цел е нивно намалување и меѓусебно почитување.

DSC 0337

Повеќе фотографии во Галерија или на овој линк